Menü
Your Cart

Sıkça Sorulan Sorular

Bugüne kadar bize sıkça yöneltilen bazı soruların yanıtlarını aşağıda paylaştık. Eğer yanıtını aradığınız soruyu burada bulamadıysanız, lütfen bizimle iletişime geçin, sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

KULLANIM

Bebek odası ile ofis çalışma odasının ideal hava kalite değerleri aynı değildir. Bu nedenle Sercair 10 adet önceden tanımlanmış senaryo değerlerine sahip olarak üretilmektedir. Senaryo, cihaz kurulumu sırasında mekanın kullanım özelliğine uygun olarak montaj ekibimiz tarafından cihaza tanımlanmaktadır. Daha sonrası için Sercair.App'den değişiklik yapabilirsiniz.

Cihazınızdaki tanımlı senaryo değerini, yetkili kullanıcılar Sercair.App'de bulunan ayarlar bölümünden değiştirebilmektedir.

Cihazınızın tanımlı senaryo değerini Sercair.App'de sensör detay ekranında bulunan cihaz bilgilerim bölümünden görebilirsiniz.

Cihazınız uluslararası normları esas alan (Ashrae, vb) bir algoritmaya sahiptir.

Cihazınızı çok uzun süreli seyahatler dışında kapatmamanızı öneriyoruz. Kısa süreli cihazın kurulu olduğu mekandan uzaklaşmalarda ECO ya da TATİL modlarını kullanabilirsiniz.

Cihazınızın mod değişimini Sercair.App üzerinden profil bölümünü kullanarak yapabilirsiniz.

Cihazınızın modunu ihtiyacınıza göre kolayca değiştirebilirsiniz.
 • ECO: Cihaz tüm hesaplamalarını en az enerji tüketimini esas alarak çalışacaktır. Hava kalite düzenleme süresi uzayabilir.
 • STANDART: Cihaz enerji tüketimi ve hava kalitesi düzenleme hızını en verimli şekilde düzenleyecektir.
 • PERFORMANS: Cihaz tüm hesaplamaları hava kalitesini en hızlı düzenleyecek şekilde çalışacaktır. Enerji tüketimi diğer modlara göre daha yüksek olacaktır.
 • TATİL: Cihaz acil durumlar dışında tüm aparatları kapalı tutacaktır. Sadece ev içinde nem ve küf oluşumunu engellemek üzere minimum günlük havalandırma yapılacaktır.
 • SESSİZ: Cihaz fan devir hızlarını minimum seviyeyi indirerek sessiz bir ortam oluşturacaktır. Hava kalite düzenleme hızı düşecektir.

Sercair uzun testler sonrası oluşturulmuş bir algoritmaya sahiptir ve sürekli geliştirilerek, güncellemeler ile cihazlara ulaştırılmaktadır. Çok sayıda test ve deneyler ile optimize edilmiş algoritmanın cihaz özelinde değiştirilmesi mümkün değildir. İlerleyen dönemlerde yeni senaryo değerleri eklenecektir.

Cihazınız su deposundaki su bittiğinde size Sercair.App üzerinden uyarı verecektir. 

Cihazınız Performans modunda en yüksek performansta çalıştığı için ideal seviyenin üzerinde gürültü çıkarabilir, Bu durumda cihazınızın mod seçeneğini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Eco ve silence modlarında da gürültü problemi devam ediyorsa, cihazınızı kapatıp açınız. Problem devam ediyor ise lütfen internet sitesinden destek bölümünden yada Sercair.App'ten servis talebi giriniz.

Sercair tüm hesaplarını iç ve dış sensör gruplarından aldığı verilere göre yaptığı için ülke ve şehir bazlı ayarlamalara gerek duymamaktadır.

Cihazınız, nem alıcının oluşturduğu suyu öncelikle nemlendirme ünitesinin rezerv alanında biriktirmektedir. Rezerv alanı dolduğunda, biriken su cihazın takılı olduğu pencerenizinin mevcut su tahliye kanalından dışarıya atılmaktadır.

Sercair bir ısıtıcı yada soğutucu cihazı değildir. Bu nedenle mekan ısıtma ve soğutma ihtiyacı için ilgili cihazları kullanmalısınız. Ancak Sercair yapılan test sonuçlarına göre (Sercair ITU test sonuçları 2018) nem alma özelliği ile klima kullanma ihtiyacını önemli oranlarda azaltmıştır.

Sercair de bulunan nemlendirme ünitesi için kullanılan su temiz ve herhangi bir kimyasal eklenmemiş su olmalıdır. Bu nedenle su deposuna sadece temiz su ekleyiniz, herhangi bir koku, parfüm vs. eklemeyiniz.

SENSÖR VE PARAMETRELER

Uçucu organik bileşikler (UOB yada VOC) insan sağlığı için zararlı bileşikler olup temizlik maddelerinden mobilya yapıştırıcılarına kadar günlük yaşamımızda çok sık maruz kalınan kanserojen olduğu düşünülen gazlardır.

Karbonmonoksit(CO) kokusuz renksiz ve zararlı bir gazdır. Karbonmonoksit (CO); Benzin, LPG ve Doğalgaz, Ahşap, Kömür vb. maddelerin yanmasıyla ortaya çıkar. Aşırı doz karbonmonoksit (CO) gazı bilinç kaybına ve birkaç dakika içerisinde ölüme yol açmaktadır. Düşük doz karbonmonoksit ise baş ağrısı, uyuşukluk, halsizlik, mide bulantısı, kusma gibi semptomlara sebebiyet verir. Dünyadaki en yaygın ölümcül zehirlenme türüdür. Sercair  CO değerini otomatik düzenlemektedir. Yüksek konsantrasyon değerlerinde hemen uyarı ve alarm vermektedir. 

Karbondioksit'in(CO2) atmosferdeki oranı yaklaşık % 0,03'den daha azdır. Kalabalık ve havalandırması iyi olmayan odalarda bu oran daha tehlikeli boyutlara ulaşır ve bu oran % 25 seviyelerine ulaşırsa öldürücü olur. Ancak, yükselen karbondioksit seviyesi, baş ağrısı ve uyuklama hali gibi belirtilerle erken evrede kişileri uyarır. Sercair  CO2 değerini otomatik düzenlemektedir. Yüksek konsantrasyon değerlerinde hemen uyarı ve alarm verilmektedir.

Hava kalite indeksi değeri  Sercair mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir hava kalite değer göstergesidir. Değerlendirmede sıcaklık, nem, karbondioksit, karbonmonoksit, uçucu organik bileşikler, Lng-Lpg ve PM 2.5 değerleri üzerinde hazırlanmış özel bir algoritmadır.

 • %0-%5 arası Acil
 • %5-%10 arası Çok Kötü
 • %10-%30 arası Kötü
 • %30-%60 arası Normal 
 • %60-%80 arası İyi
 • %80-%100 arası Mükemmel hava kalitesi anlamına gelmektedir.

Sercair sensörleri fabrikada üretim aşamasında kalibre edilmektedir. Sonrasında kalibrasyon ihtiyacı duymayan teknolojiye sahip akıllı sensörler kullanmaktadır.

Cihazınız seçilen senaryo ve mod durumuna göre tüm ayarlamaları kendisi otomatik olarak yapmaktadır. Siz sadece mod seçerek çalışmasını kişiselleştirebilirsiniz.

Ppm, milyonda bir birime verilen isimdir. Herhangi bir karışımda toplam madde miktarının milyonda 1 birimlik maddesine 1 ppm denir. Parça başına milyonda (kısaltılmış ppm) bir gazın diğerine oranıdır. Örneğin, 1.000 ppm CO2, bir milyon gaz molekülü var ise, bunların 1.000'inin karbondioksit ve 999,000 moleküllerinin başka gazlar olacağı anlamına gelir.

Ev ve işyerlerinde doğal gaz ile kullanılan cihazların her yıl bakımlarını yaptırınız.
Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen sağlanması için hava girişini kapatmayınız.
Baca bağlantısının uygun olduğundan emin olunuz.
Bacaların tıkanık olmadığı, temiz olduğundan emin olunuz.
Şofben ve kombi ile ilgili problemlerin giderilmesi konusunda mutlaka yetkili servislere başvurunuz.
Kapalı garajda araçlarınızı uzun süre çalışır durumda bırakmayınız.
Lodoslu havalarda, bacanız standartlara uygun değilse soba yakmayınız.
Karbon içeren yakıtların kullanıldığı yerlerde Sercair Cihazları, MONI Me ya da karbonmonoksit sensörleri kullanınız.
İş sağlığı, güvenliği kurallarına ve standartlarına uyun; bu konuda gereken özen ve duyarlılığı gösteriniz.

ALARMLAR

Cihazınızda SIM kart arızası olduğunda, lütfen internet sayfamız üzerinden ya da Sercair.App üzerinden Cihaz ID bilgisini (Cihaz ID bilgisi nerede yardımına bakabilirsiniz) belirterek yeni SIM kart talep ediniz. Yeni gelen SIM kartınızı filtre ve koku değişim kapağı altında bulunan SIM kart yuvasına takınız. Cihazınız açtığınızda yaklaşık 3 dakikalık bekleme süresi sonrası cihazınız çalışmaya başlayacaktır. SIM kart değişimi yapılırken cihazınız kapalı olmalıdır.

Bazı özel hava koşullarında veya doğal gaz, zehirli gaz kaçakları algılandır cihazınız iç hava kalitesini daha hızlı ve ekonomik olarak düzenlemek için pencere açmanın uygun olduğu bilgisini size " pencere aç" alarmı şeklinde vermektedir. Bu durumda mekanda bulunan pencerelerden birini açmanız uygun olacaktır. Pencere açılmasa da Sercair  iç hava kalitesini düzenlemeye devam edecektir.

Cihazınız karbonmonoksit gazı alarmı vermeye başlarsa; ortamdaki bütün kapı pencere ve havanlandırmaları açarak içerideki karbonmonoksit gazının dışarıya çıkmasını sağlayınız. Yetkili kişilerle irtibata geçiniz. Ortamda bulunan bütün gaz kaynaklarını, kontrol ederek, kapalı olduğundan emin olunuz. Ortamda bulunan herkesin dışarıya çıkmasını sağlayınız. Karbonmonoksit gazından zehirlenip baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetleri olanları hemen en yakın sağlık birimlerine ulaştırınız.. Karbonmonoksit gazının kaynağını tespit ederek sorunu mutlaka gideriniz.

Fan arızası durumunda cihaz ilgili fanı devre dışı bırakarak çalışmasını devam ettirecektir. Ancak bu durum nem alıcı ve nemlendirici gibi bazı ünitelerin çalışmasına engel olabilir. Lütfen Sercair.App üzerinden servis talebi oluşturup gerekli düzeltmeyi yaptırınız.

KOKU

Sercair kokuları cihaza özel olarak tamamen doğal esans yağlarından üretilmektedir. Cihazınız koku bitiminde size uyarı verecektir. İsteğinize uygun kokuları internet sitemizden temin edebilirsiniz.

Kokularınızı kendiniz değiştirebilirsiniz. Koku değiştirmek için ön kapakta buluna açılır kapağı açarak eski koku şişesini  çıkartmalısınız. Değişim yapılırken her zaman cihazınızı kapatınız.

Koku ünitesi seçili olan moda göre çalışmasını belirlemektedir. Tatil modunda çalışmamakta, eco modunda en düşük düzeyde çalışmaktadır. Ayrıca Sercair.App üzerinden koku modülünü aktif yada pasif hale getirebilirsiniz.

SERCAIR APP

Application üzerinden belirli parametreler için alt ve üst eşik uyarıcıları tanımlayabilirsiniz. Örneğin sıcaklık 30 derecenin üzerine çıktığı zaman bilgilenmek isteyebilirsiniz. Bu uyarılar cihaz detayları sayfasında kullanıcı tanımlı alarm olarak gösterilmektedir ve istenirse filtre edilebilmektedir. Dilerseniz "uyarıları kapat" seçeneğini kullanarak bu bildirimleri geçici olarak durdurabilirsiniz.

Application'da sensör detay ekranında parametreler ideal değerlere göre farklı renkler ile ifade edilmektedir.

 • Mavi - Mükemmel
 • Turkuaz - İyi
 • Yeşil - Normal
 • Sarı - Kötü
 • Turuncu - Çok kötü
 • Kırmızı alarm seviyesini ifade etmektedir.

Cihazınız hava durumunu bölgesel hava durumu bilgisi servisinden almaktadır. Sensör sıcaklık değeri ise anlık gerçek sıcaklık değerini ifade etmektedir ve günün her saatine, cihazınızın kurulu olduğu yöne, rüzgar koşullarına ve gölge durumlarına göre değişebilmektedir.

Sercair üzerindeki UV lamp, ozon jeneratörünü, nem alıcı ve nemlendirici ünitelerini, koku ünitesini ve ionizer ünitelerini dilerseniz akıllı telefonunuzdaki application üzerinden pasif hale getirebilirsiniz. Önerimiz en yüksek hava kalitesi için, gerekmedikçe akıllı yazılım tarafından yönetilen tüm ünitelerin aktif olarak kalmasıdır.

Sercair kurulurken bir owner hesabı kurulmaktadır. Owner başka kullanıcılara yönetme ve izleme şeklinde iki yetki seviyesinde cihaza erişim izni verebilir. Bu işlemler application üzerinden yapılabilmektedir. Owner hesap dilediği zaman yetkileri kaldırabilmektedir.

Her bir cihaz için en fazla iki kullanıcıya verilebilen izleme yetkisine sahip kullanıcılar sadece cihaz sensör verilerini inceleyebilmektedirler, İzleme yetkisi verilen kullanıcılar herhangi bir üniteyi kontrol edemez, mod , senaryo değiştiremez, alarm kuramaz ve yeni bir yetki oluşturamazlar. Yönetici yetkisi ise en fazla iki kullanıcıya verilebilmektedir. Yönetici yetkisi verilen kullanıcılar tüm üniteleri kontrol edebilir , mod, senaryo değiştirebilir, alarm kurabilir ve izleyici yetkisinde kullanıcı atayabilir. Owner ise en üst düzey kullanıcı yetkisidir, herbir cihaz için tektir. Cihaz ve yer silme yetkisi sadece owner da vardır. Bu yetkiler süresizdir.

MONTAJ

Standart aynı eksende kayan sürme doğramalara Sercair  takılamamaktadır. Sadece Wolsvagen sürme (paralel schiebe) ve hebe schiebe sürme doğramalara montaj yapılabilmektedir. Yine de uygulama öncesi internet sitemizden uygun doğrama modellerini gösteren teknik kataloğumuzu indirebilirsiniz.

Sercair' in panjurlu doğramalara takılabilmesi için ray lamel akış aksı ile doğrama arası uzaklığın min 35 mm olması gerekmektedir.

Her türlü çift açılımlı doğramaya Sercair montajı yapılabilmektedir.

Ahşap doğramalara Sercair takılabilmektedir.

PVC doğramalara Sercair takılabilmektedir.

Alüminyum doğramalara Sercair takılabilmektedir.

Giydirme Cephe olan mekanlara özel proje çözümü ile montaj yapılabilmektedir. İnternet sitemizden kurumsal siparişler bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Cihazınız için belirlediğiniz montaj gün ve saatini, ilgili randevuya 3 gün kala internet sitesinden hesabınız ile giriş yaparak destek bölümünden değiştirebilirsiniz. 3 günden daha yakın randevularda ilave servis ücreti alınmaktadır.

Sercair montajı yaklaşık 45 -60 dk arası süren bir işlemdir. Bu süre içinde montaj yapılacak doğramanın önünün boşaltılması montajı kolaylaştıracaktır. Ayrıca ilgili doğrama yakınında priz girişi yok ise doğramanın 1 metre yakınına kadar ulaşan bir uzatma kablosu hazır bulundurmanız gerekmektedir. Montaj yapılacak binanın bir site olması durumunda gerekli izinlerin (hafta sonu, vs.) alınması cihaz sahibince yapılmalıdır. Montaj yapılacak yerin, yeni inşaat yada kullanılmayan bir yer olmasından dolayı elektrik tesisatı yok ise bu randevu talebinde yada sonradan bilgilendirme şeklinde elektrik tesisatının olmadığı belirtilmelidir (montaja jeneratör getirilmesi için).

İlgili mekan tek bir cihaz kapasitesi için fazla büyük ise birden fazla Sercair montajı yapılabilmektedir.

Cihazınızı söküp başka bir yere montajını ancak yetkili servislerimiz yapmaktadır. Servis ekibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Sercair cihazınızın montajını yapacak olan teknik ekibimiz ilgili montajın yapılacağı doğrama camını kendisi uygun ölçüye getirecektir (Standart dışı ölçü ve nitelikteki camlar bu uygulama dışındadır). İlgili cam ünitesi de cihazınız ile aynı garantiye sahip olacaktır ve herhangi bir ilave ücret ödenmeyecektir. Montaj yapılacak camda bir film uygulaması var ise yeni cama film uygulaması yapmak Sercair taahütleri arasında değildir. Montaj sonrası film uygulaması cihaz sahibi tarafından yaptırılacaktır.

Sercair takılı doğramanın camı kırılır ise internet sitemizden veya akıllı telefonunuzdaki application'dan acil kodlu servis talebi açabilirisiniz. Servis ekibi camı değiştirip cihazınızı yeniden monte edecektir.

Her bir cihaz sadece içinde bulunduğu mekanın hava kalitesini düzenlemektedir. Birden fazla oda için hava kalitesini düzenlemek istiyorsanız her bir odaya uygun Sercair cihazı takılmalıdır.

BAKIM

Kuru yada nemli bez kullanınız. Herhangi bir kimyasal kullanmayınız. Sert cisimler cihaz yüzeyini çizebilir.

FİLTRE

Filtrenizi kendiniz değiştirebilirsiniz.. Filtre ve koku kartuşu değiştirmek için ön kapakta bulunan açılır kapağı açarak eski koku şişesini ve filtreyi çıkarmalısınız. Değişim yapılırken her zaman cihazınızı kapatınız.

Filtreler 3 çeşittir.

1-Karbon filtre : Koku hassasiyeti yüksek mekanlarda tercih edilmelidir.

2-Polen filtre : Toz ve partikül hassasiyeti yüksek filtrelerdir. Yüksek toz ve partikül bulunma olasılığı olan mekanlarda tercih edilmelidir.

3-Hepa filtre : Aynı anda hem koku ve hem de  toz problemi olan mekanlarda tercih edilen filtre çeşididir.

Aşırı kirlilik ve tozlu ortamlar hariç filtrenizi 6 ayda bir değiştirmenizi öneriyoruz. Çok tozlu ve nemli ortamlarda değişim süresi kısalacaktır.

MONI Me

MONI Me iç mekan hava kalitesi izleme cihazları bulunduğu ortamın hava kalite değerini size bildiren cihazlardır. Ayrıca MONI Me size akıllı telefonunuzdaki application'dan bu değerleri izleme imkanı vermektedir.

MONI Me iç mekan hava kalitesi izleme cihazı üzerindeki barkotu akıllı telefonunuzdaki applicationun barkod bölümünden okutarak cihazınız ile Sercair'i birbirine eşleştirebilirsiniz.

Sercair cihazı kendi bünyesinde iç mekan değerlerini ölçen bir sensör grubuna sahiptir. Ancak büyük mekanlarda, mekan içi hava koşullarının değişiklik gösterebildiği mekanlarda ve hassas değerlere ihtiyaç duyulan hasta odalarında MONI Me cihazını da kullanmanız önerilir. Çünkü cihazınız hem kendi sensör verilerini hem de MONI Me iç mekan izleme cihazının ölçüm değerlerini aynı anda analiz ederek daha hassas ve doğru veriler ile çalışır.

MONI Me iç mekan hava kalitesi  izleme cihazınızı en doğru ölçüm yapması için ortamdaki ısıtıcı yada soğutucu kaynaklardan en az 3 metrelik mesafeye ve insan nefes alma yüksekliğine (1-2 metre aralığı) koymanızı öneriyoruz.

MONI Me iç mekan hava kalitesi  izleme cihazınız hava kalite indeks değerini renkler ile ifade etmektedir.
 • Mavi - Mükemmel
 • Turkuaz - İyi
 • Yeşil - Normal
 • Sarı - Kötü
 • Turuncu - Çok kötü
 • Kırmızı alarm seviyesini ifade etmektedir.

MONI Me iç mekan hava kalite görüntüleme cihazları tak çalıştır cihazlardır, herhangi bir kurulum yapmanıza gerek yoktur. Cihazınızı Sercair.App'ten tanıtmanız gerekmektedir. 

DİĞER SORULAR

Sercair cihazınızı satın aldığınızda üzerinde 1 yada 2 yıllık data hattı paketi yüklü gelmektedir. Süre bitimi öncesi bilgilendirme maili tarafınıza ulaşacaktır. Yeni data paketlerinden size uygun olanı internet sitemizden edinebilirsiniz.

Sercair'i maksimum yüksekliği 50 mt olan binalarda kullanabilirsiniz. Daha yüksek binalar için lütfen bilgi alınız.

Sercair aşırı yağmur ve rüzgar korumasına sahiptir, böyle durumlarda cihaz kendini koşullar uygun olana kadar kapatmaktadır.

Bu tür uygulamalarda kullanıcılar mevcut mobil uygulama ve internet sitesini kullanabilmektedirler. Cihazları toplu kontrol etmek (açma, kapama, mod değişimi vs.) için internet üzerinden çoklu yönetim paneli uygulaması kullanılmaktadır.

Cihazınızın garanti durumunu cihaz ID'sini internet sitesinden girerek kontrol edebilirsiniz. Cihaz ID'sini filtre ve koku kartuş değiştirme kapağı içerisindeki cihaz bilgi etiketinden ya da mobil uygulamadaki cihaz bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Cihazınızın garantisi bitmiş olsa dahi internetten yada mobil uygulama üzerinden servis talebi açabilirsiniz, bu durumda Sercair  kullanıcılarına özel indirimli servis fiyatları hakkında onayınız öncesi bilgi verilecektir.

Sercair yüksek enerji tüketen bir cihaz değildir. Yine de enerji tüketimini azaltmak için ön ısıtma soğutma ünitesini mobil uygulama yada internet sitesi üzerinden pasif hale getirebilirsiniz. Ayrıca ECO mod da enerji tüketimi ciddi oranda düşmektedir.

Sercair gündüz standart çalışmasını yapmak ile birlikte, gece (saat 20.00 ile sabah 8.00 arası) fan hızlarını ve üniteleri en az ses oluşturmak üzere programlar. Tüm bu işlemler otomatik yapılmaktadır, kullanıcının herhengi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Elektrik kesintisi olduğunda cihazınız üzerindeki ayarlarınız, bulut üzerinde saklandığından, tekrar enerji verildiğinde en son ayarlarınız ile çalışmaya devam edecektir.

İhtiyacınıza en uygun ve sizin için en verimli olacak Sercair cihazı seçimi için lütfen müşteri temsilcilerimizden destek alınız.

Sercair montajı yapıldığı pencere üzerinde 24 volt ile çalışmaktadır, bu nedenle pencere üzerinden herhangi bir çarpılma riski yoktur.

Cihazınızın ilk iki yıl tüm yazılım güncellemeleri ücretsiz ve otomatik olarak yapılmaktadır. Cihazınız gece 01.00 ile 03.00 arasında otomatik olarak güncellemesini yapmaktadır. Garanti sonrası güncellemeler için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz veya Sercair.App uygulamasının güncellemelerini takip ediniz.

Evet özel üretim yapmaktayız. Projenize özel, renk ve ölçü için her türlü bilgi taleplerinizi bize ulaştırmanız halinde size özel çalışma hazırlayabiliriz.

Cihazınız, seçili moda göre çalışmakta olan bir ön ısıtma ve ön soğutma ünitesine sahiptir. Çok soğuk havalarda içeriye alınan hava belirlenmiş olan miktarda ısıtılarak içeriye verilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki Sercair bir ısıtma yada soğutma cihazı değildir.