Menü
Your Cart

Yeme & İçme Tesislerinde Güvenli Turizm Sertifikasyonu

Merkezi havalandırma/klima sistemi bulunmayan tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil hepa filtreli (EN 1822 standardına göre test edilmiş H13 veya H14 filtre) hava temizleyiciler kullanılıyor mu?

Yeme & İçme tesisleri için pandemi süresince uygulanacak Covid-19 ve hijyen uygulamaları sertifikasının amacı, Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin sona ereceği döneme hazırlık olarak, Turizm İşletmelerinin faaliyetlerine yeniden başlayacağı dönemde, tüketicide oluşan Covid-19 bulaşma endişesi, yüksek hijyen ve güvenlik beklentilerini karşılamak üzere yapılması gereken çalışmaları, iş yerlerinde çalışanlara yönelik eğitim programlarının planlanması, Covid-19 virüsünün bulaşmasını önlemeye yönelik usul ve esasları belirlemektir.


Bu sertifikasyonda mevcut zorunlu uygulamaların başlıcaları aşağıda belirtilmiştir.

 1. İşletme bünyesinde, bulaşma önlemleri ve hijyen standartlarının adaptasyonu ve kontrollerini gerçekleştirmek üzere yetkilendirilmiş bir personel mevcut mu?
 2. Sosyal mesafe planı hazırlanmış mı?
 3. İşletme kapalı alanlarındaki çocuklara ayrılmış oyun odası gibi alanlar hizmete kapalı mı?
 4. İşletmelerin açık alanlarındaki çocuk oyun grupları (salıncak, kaydırak vb.) periyodik olarak temizlenmekte midir?
 5. Tavla, okey vb. elle temas edilen bütün oyun araçlarının kullanımı durdurulmuş mu?
 6. Tesisteki tüm ünitelerin girişinde olası yığılmalar dikkate alınarak yerlerin işaretlenmesiyle sosyal mesafeyi belirten düzenlemeler yapılmış mı?
 7. İşletme bünyesinde Sağlık Bakanlığı onaylı alkol bazlı el antiseptiği mevcut mu?
 8. Ortak kullanım alanlarında Sağlık Bakanlığı onaylı el antiseptiği bulunuyor mu?
 9. İşletme bünyesinde görev alan çalışanlara işletmede öngörülen plana istinaden eğitimler gerçekleştiriliyor mu?
 10. İşletmenin departman yöneticileri toplantılarının telekonferans ve çalışanlara yönelik eğitim programlarının uzaktan eğitim (e-eğitim) metoduyla yapılabilmesi için gerekli düzenlemeler oluşturulmuş mu?
 11. Hijyenik malzeme ve koruyucu ekipmanların kullanımı ile ilgili eğitimler veriliyor mu?
 12. COVID-19 ve hijyen uygulamalarına ilişkin personel alanları ve genel alanlarda yazdırılabilir duvar şemaları hazırlanarak asılmış mı?
 13. Duvar şemaları en az 2 dilde bilgilendirme yapılacak şekilde hazırlanmış mı?
 14. Kapalı işletmeler için yeniden faaliyete açılma protokolü hazırlanmış mı?
 15. İşletme girişinde talep edilmesi halinde maske hazır bulunduruluyor mu?
 16. Misafirlere, işletmeye girişte COVID-19, hijyen konusunda alınan önlemler ve uygulamalar ile misafirlerin uyacakları kurallar hakkında yazılı bilgi veriliyor mu?
 17. Temizlik uygulamalarını düzenli olarak kayıt altına alınıyor mu?
 18. İşletmede kullanılan tüm tesisat ve donanımların (enerji, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ekipmanları, bulaşık, çamaşır makineleri, buzdolapları, asansörler vb.) koruyucu bakım ve onarımının periyodik olarak yetkili servise veya konusunda eğitim almış uzman kişilere yaptırılması bir plan dahilinde sağlanıyor mu?
 19. Havalandırma filtreleri düzenli olarak değiştiriliyor mu?
 20. Dışarıdan yüzde yüz temiz hava almayan merkezi mekanik havalandırma/klima sistemlerinin çıkış ağızlarına yeterli kapasitede uv cihazları takılmış mı? Merkezi havalandırma/klima sistemi bulunmayan tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil hepa filtreli (EN 1822 standardına göre test edilmiş H13 veya H14 filtre) hava temizleyiciler  kullanılıyor mu?
 21. Fiziki şartlar mümkünse mekanların doğal havalandırması yapılıyor mu?
 22. Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri temassız ateş ölçerlerle yapılıp kayıt altına alınıyor ve takibi sağlanıyor mu?
 23. Gelen ziyaretçilere yönelik temassız sensörlü ateş ölçerlerle vücut sıcaklığı kontrolleri sağlanıyor mu?
 24. Çalışanlar için vücut sıcaklığı kayıtlarına istinaden kabul edilen sıcaklık aralığı haricinde bir tespit mevcut ise alınacak aksiyonlar tanımlı mı?
 25. Çalışanlar için vücut sıcaklığı kayıtlarınına istinaden kabul edilen sıcaklık aralığı haricinde bir tespit mevcut ise alınacak aksiyonlar kayıt altına alınıyor mu?
 26. Gıda Güvenliği ve Hijyeni konusunda, Satın Alma, Mal Kabul, Depo, Mutfak ve Gıda üretimi ve sunumundaki tüm departman yöneticileri alınan önlemler ve süreçler konusunda periyodik değerlendirme toplantıları gerçekleştiriliyor mu?
 27. Çalışanların ilgili STK'lardan onaylı (TÜROB, TUROFED, TURYİD vb) hijyen eğitimi kayıtları dosyalarında var mı?
 28. İşletme içinde var ise dükkanlar ve mağazaların gerekli hijyen kurallarına adaptasyonu sağlanmış mı?


Yeme & içme (cafe, restoran, vb.) tesisleri güvenli turizm sertifikasyon kriterlerini detaylı olarak incelemek için lütfen tıklayın.