Hava temizleme cihazları, günümüzde artık tüm ev, kapalı çalışma alanları ve kapalı sosyal alanlarda bir temel ihtiyaca dönüşmüş durumda. Özellikle de büyük şehirlerde. Üstelik sadece astım hastaları veya solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için herkes için önemli bir ihtiyaç. Soluduğumuz nefesin bize zarar değil, fayda sağlaması için havanın temiz ve taze olması şart. Yeni nesil akıllı hava temizleme cihazları, bize taze bir nefes sağlarken aynı zamanda hem ruhsal ve bedensel sağlığımız hem de yaşam kalitemiz üzerinde çok önemli etkiler yaratıyorlar.

İşte, 10 maddede hava temizleme cihazlarının hayatımıza kattıkları:

1. Virüs ve bakterileri yok eder

Özellikle hava yoluyla bulaşan çeşitli salgın hastalıklar, mikroplar, virüs ve bakterilerden korunmanın en güvenli yolu, iç mekanlarda hava temizleme cihazlarının kullanılmasıdır. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, hava temizleme cihazı almadan önce cihazda UVC lamp özelliğinin olup olmadığını mutlaka öğrenin. Örneğin Sercair Sensitive yeni nesil akıllı hava temizleme ve düzenleme cihazı, UVC lamp ile havadaki tüm virüs ve bakterileri yakalayıp, yok eder. Sercair Sensitive, UVC özelliği ve özel tasarlanmış ozon jeneratörü sayesinde, ortamı dezenfekte eder, bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirerek size temiz ve taze bir nefes sunar.

2. Toz partiküllerinden uzak tutar

Evlerde, iş yerlerinde veya çeşitli iç yaşam alanlarında maruz kaldığımız toz yoğunluğu sağlığımızı riske atar, astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarına sebebiyet verir. Ev eşyaları, yataklar, yatakların altı, halılar, mobilyalar kısacası evde bulunan eşyaların tamamı toz toplar ve o tozlar havada uçuşarak sağlığımızı tehdit eder. Sırf bu nedenle pek çok insan evini dekore ederken, çok toz topladığı için halı kullanmaktan olabildiğince kaçınır. Veya halı üzerinde oynamakta olan çocuklarının sağlığı ile ilgili huzursuzluk hissederler.

Toz partikülleri sadece sağlığımızı kötü etkilemez aynı zamanda değerli eşyalarımıza da zarar verir. Antika eşyalar, müzik enstrümanları, tablolar, beyaz eşyalar tozdan zarar gören başlıca eşyalar.

Hava temizleme cihazları iç mekanlardaki toz ile ilgili sorunları çözmede oldukça başarılı sonuçlar verirler. Sercair hava temizleyiciler, havada bulunan mikro ölçekli toz partiküllerini bile özel tasarım filtreleri sayesinde yakalayarak temizler. Yeni nesil akıllı hava temizleme cihazı Sercair Pure ve Sercair Sensitive, iç mekanları tozdan arındırır, taze bir nefes sağlar.

3. Küf ve rutubet sorununu giderir

Aşırı nemli ortamlarda nem ile birlikte küf, rutubet ve mantarlar oluşur. Nemli ve rutubetli ortam etkisiyle ortaya çıkan küf ve mantarlar, duvar, tavan gibi evin çeşitli yerlerinde birikir. Fazla nemin ortadan kaldırılması bu sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Yeni nesil akıllı hava temizleme ve düzenleme cihazı Sercair Sensitive, ortamdaki nem miktarını analiz ederek, ideal seviyelere getirir. Sercair Sensitive akıllı hava temizleyici, tüm hava temizleme ve nem dengeleme işlemlerini otomatik olarak yapar. Cihaz iç ve dış mekanda bulunan hassas sensörleri aracılığı ile bulunduğu mekanı 7/24 kontrol etmekte ve hava kalitesini düzenlemektedir. Sercair Sensitive sayesinde küf, rutubet gibi rahatsızlıklardan ve bunlardan kaynaklanan sağlık sorunlarından kolayca kurtulursunuz. 

4. Rahatsız edici kokuları giderir

Ev, kafe, iş yeri, okul, hastane gibi pek çok kapalı mekanda, rahatsız edici kokularla başa çıkmak önemli bir sorundur. Yeterince iyi havalandırılmayan mekanlarda sigara, puro, nargile, yemek, rutubet kokusu, vb. kokular oluşur. Bu kokular saçlarınıza, kıyafetlerinize, mobilyalarınıza siner ve rahatsızlık yaratır. Rahatsız edici kokuları bastırmak için kullanılan ortam kokuları ise hem yüksek maliyetli hem de kesin çözüm değil. 

Hava temizleme cihazları, ortamı rahatsız edici kokulardan arındırır. Rahatsız edici kokuları gidermede en başarılı cihazlardan biri olan yeni nesil akıllı hava temizleyici Sercair Sensitive, özel tasarım karbon filtresi sayesinde kötü kokuları hapseder ve ortama ferah bir hava verir.  

5. Ortamdaki dumanı temizler

İç mekanda biriken duman da insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde negatif etkiye sahiptir. Sercair Pure, Sercair Pure Healthy, Sercair Core Pure ve Sercair Sensitive akıllı hava temizleme cihazlarının tamamında, iç mekan havasındaki dumanı temizleme özelliği vardır. Sigara dumanı, puro dumanı, nargile dumanı, yemek yaparken oluşan duman, vb. pek çok duman partikülü yeni nesil akıllı hava temizleyiciler sayesinde ortamdan kolayca temizlenir.

6. Zararlı gazlardan arındırır

Günden güne artan hava kirliliği ve iç mekanlardaki çeşitli faktörler sebebiyle, evimiz veya iş yerlerimizde bazı zararlı gazlara maruz kalırız. Zararlı gazlar; boya-badana, temizlik malzemeleri, yeni mobilyalar vb. pek çok sebeple oluşabilmekte ve sağlığa zararlı etkisi uzun süre devam etmektedir. Uçucu organik bileşikler (UOB ya da VOC) insan sağlığı için zararlı bileşikler olup temizlik maddelerinden mobilya yapıştırıcılarına, haşere ilaçlarından kozmetik ürünlerine kadar günlük yaşamımızda çok sık maruz kalınan pek çok üründe mevcuttur ve kanserojen olduğu düşünülen gazlardır.

Sercair hava temizleyiciler, iç ortamdaki zararlı gazları ve kimyasalları temizleyerek, size zararlı gazlar ve uçucu organik bileşenlere karşı koruma sağlar.

7. Daha iyi bir ruh hali sağlar

Soluduğunuz havanın kalitesi düşük olduğunda, bu ruh halinizi de olumsuz etkiler. Araştırmalara göre, iç ortam havası, hem evlerde hem iş yerlerinde yani tüm kapalı mekanlarda, dışarıdaki havadan 5 kat daha kirli. Özellikle şehir hayatında yaşarken, günün yaklaşık 22 saatini kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Ev, okul, spor salonu, iş yerimiz, sinema, tiyatro, alışveriş merkezi, metro veya otobüs, hastane, banka kısacası tüm iç mekanlar, hava kalitesinin düşük olması sorunuyla karşı karşıya ve bu sorun günden güne büyüyor. 

Yeterince oksijen alamamak, taze ve temiz havaya ulaşamamak hepimizde kronik yorgunluk, depresif ruh hali gibi sıkıntılara sebep oluyor. Bol oksijen alabildiğiniz bir tatile gittiğinizde, tüm gün aktivite yapmanıza ve bedenen yorulmanıza rağmen ertesi gün ne kadar dinç ve keyifli olduğunuzu hatırlayın. Çünkü taze ve temiz hava, ruhumuza iyi gelir, sinirlerimizi yatıştırır, daha sakin ve iyi hissettirir.

Tüm dünyada hem dış hem iç ortamda artan hava kirliliği ve bunun sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini bilmek, kaygı seviyemizi de çok artırmaktadır. Temiz hava soluduğunuzu bilmek, sinir sisteminizin de rahatlamasını sağlar. Bu anlamda yeni nesil bir çözüm olan akıllı hava temizleyiciler, iç mekanlarda hava kalitesini analiz ederek, iyileştirir. Hava temizleme cihazlarının ürettiği negatif iyonlar havayı temizlerken sinir sisteminizin rahatlamasını sağlar.

8. Daha sağlıklı bir beden sağlar

Hava, insan yaşamının devamı için en temel ihtiyaçtır. İnsan, nefes almadan sadece 2-3 dakika yaşayabilir.

Peki, soluduğu havanın kalitesi düşük olduğunda yani kirli hava soluduğunda ne olur?

Hava kalitesi, astım hastaları ve solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan insanlar için kısa vadede bile oldukça kritik bir sorun iken, orta ve uzun vadede ise hepimiz için çok önemli bir risk. Kirli hava, bizi birden bire öldürmez elbette ama zaman içerisinde yavaş yavaş pek çok organımıza zarar vererek, yaşam kalitemizi ciddi anlamda düşürür. Günümüzde plaza hastalıkları olan bilinen hastalıklar türemiş durumda ve bunun temel sebebi binalardaki hava kalitesinin düşüklüğü. Binalar ve iç mekanlardaki hava kalitesinin kötü olması sebebiyle oluşan hastalıkların başında astım, kronik baş ağrısı, burun tıkanıklığı, akciğer hastalıkları, alerjik zatürre, kanser vb. 

Günümüzün önemli ihtiyaçlarından birine dönüşmüş olan hava temizleyiciler, hem ruhsal hem bedensel sağlığımız üzerinde ciddi bir etkiye sahipler. Hava temizleme cihazları, özellikle astım hastaları ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için rahat bir nefes almanın tek yolu. Örneğin yaşlılar ve çocukların, bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için alerjiye yatkınlıkları da yüksektir. Hava temizleme cihazları taze ve temiz hava sağlayarak onların nefes almalarını kolaylaştırır.

Ayrıca hava temizleyiciler, iç mekanlarda alerjilerin, solunum yolu hastalıklarının ve nefes yoluyla bulaşan hastalıkların riskini azaltarak size bulaşmasını engeller.

Hava temizleme cihazı, rahat bir uyku sağlayarak gece boyunca vücudunuzun kendisini onarmasına imkan sağlar. Sercair hava temizleyiciler, UVC lamp ile havadaki bakterileri yok eder, sizi virüslerden korur. 

Hava temizleyicilerin çok ufak partikülleri bile temizleyebilme özelliği sayesinde mantar enfeksiyonlarını engellemesi mümkün.

Alerjenler sadece solunum rahatsızlıklarına sebep olmaz aynı zamanda cildinize de zarar verir. Alerjenlerden arındırılmış temiz ve taze havalı ortamlarda ciltteki tahriş sorununuz da azalır. İyi bir hava temizleyici, cildin nem dengesinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

Sercair hava temizleyiciler, taze ve temiz havanın yanı sıra steril bir ortam sağladığından hasta kişilerin daha hızlı iyileşmelerini sağlar.

9. Gönül rahatlığıyla evcil hayvan bakımı

Pek çok aile için evcil hayvan, vazgeçilmez olsa da, onların tüyleri ve derilerinden dökülen tortular alerji sebebi olabiliyor. Ayrıca, evcil hayvanlardan kaynaklanan kokular da rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Hem tüy-deri döküntüsü hem koku sıkıntısı, birçok aile için evcil hayvan bakımında caydırıcı sebepler olabiliyor.

Peki, gönül rahatlığıyla evcil hayvan bakmanın bir yolu yok mu?

Elbette var! Sercair hava temizleme cihazları, havada uçuşan tüm tüyleri ve deri döküntülerini yakalayarak, iç mekanı bu atıklardan arındırır ve özel tasarım karbon filtresi sayesinde kötü kokuları hapseder. Geriye, sevimli dostlarınızla gönlünüzce vakit geçirmenin keyfi kalır…

10. İç dekorasyon özgürlüğü sunar

Başta astım, solunum yolu hastalıkları gibi rahatsızlıkları olan insanların yanı sıra bu tür rahatsızlıklardan korunmak için tedbirli davranan bazı insanlar, çok sevmelerine rağmen dekorasyonda halı, bitki, çiçek gibi alerjik etkiler yaratabilecek şeylerden kaçınırlar. 

Sercair akıllı hava temizleyiciler sayesinde, evinizi veya çalışma alanınızı gönlünüzce dekore edebilirsiniz. Artık ne halıların topladığı tozlardan ne bitki ve çiçeklerde toplanan tozlar ve polenlerden korkmanıza gerek yok. Hava temizleme cihazı, havada bulunan en küçük ölçekli toz partiküllerini bile özel tasarım filtreleri sayesinde kolayca yakalar ve size temiz bir nefes sağlar.

Hava temizleyiciler sayesinde şimdi evler, ofisler, bankalar, hastaneler, okullar, kafe ve restoranlar, oteller, spor salonları kısacası tüm yaşam alanlarında daha temiz bir hava soluyabilirsiniz.