Şehir hayatı; insanlara sunduğu pek çok avantaja karşın, önemli sağlık sorunlarının da sebebine dönüşmüş durumda. Hava kirliliğinin her geçen gün biraz daha artıyor olması, temiz hava ihtiyacımızı daha zaruri hale getiriyor. İnsan sağlığı için, iç mekanların nem seviyesinin ideal düzeyde olması gerekir. Nem seviyesinin yüksek olması da düşük olması da insana zarar verir. Yüksek nem seviyelerinden kaynaklanan bakteri ve küfler, her nefes alındığında ciğerlere kalıcı zararlar verebilir. Öte yandan, kuru hava da aşırı nemli hava kadar zararlıdır. 

Araştırmalara göre, günümüzde her 13 çocuktan 1’inin astım olması, 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin %50'si kapalı ortam hava kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde yetişkinler de pek çok sağlık sorunuyla karşı karşıya…

Günün yaklaşık %90’ını kapalı mekanlarda geçiriyoruz

Şehirde yaşarken, günün ortalama 2 saatini dışarda geçiriyorken, 22 saatinde ise iç mekanlardayız. Bu veriler iç ortam hava kalitesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. İç mekan hava kalitesinin düşük olduğu ortamlar bir yandan sağlığınızı tehdit ederken, bir yandan da çalışma performansı ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere neden olur.  

Kapalı mekanlardaki hava kirliliği dışarıdaki havadan 2 ila 5 kat daha kirli

Dünya genelinde kirli hava her yıl 7 milyon kişiyi öldürüyor. Sadece nefes almak her 10 kişiden 9'unun hastalık riskini, felç geçirme ihtimalini, solunum yolları enfeksiyonu ve akciğer kanseri olasılığını artırıyor. Mikroskobik düzeydeki kirli hava partikülleri her yerdeler ve bize zarar vermeye devam ediyorlar, özellikle de kapalı mekanlardayken.

ABD Çevre Koruma Kurumu'nun araştırmasına göre, kapalı mekanlardaki hava kirliliği sıklıkla dış mekanlardan 2 ila 5 kat daha fazla.

Sağlıklı bir hayat için çözüm: Hava temizleyici ve düzenleyici cihazlar

Daha sağlıklı bir yaşam için, kapalı mekanların hava kalitesinin yüksek ve nem oranının dengelenmiş olması şart. Evler, ofisler, fabrikalar, okullar, kreşler, hastaneler, cafeler, restoranlar, mağazalar, kısacası tüm iç mekanlarda daha temiz havaya ihtiyacımız var. 

Günümüzde iç mekanlarda daha sağlıklı bir hava için kullanılan çeşitli metotlar var. Bunların başlıcaları;

  • Klimalar; sadece ısı ve iyonizer dengesi sağlayabilirler.
  • Nemlendiriciler; sadece ortamdaki nem dengesini düzenleyebilirler.
  • Air purifier, sadece ortamdaki partikül oranını azaltabilirler.
  • Menfez açanlar, sadece ortamdaki hava değişimini yapabilirler.

Sercair, tüm bu özellikleri bir araya toplayarak geliştirdiği hava temizleyici ve düzenleyici cihazlarıyla size sağlıklı, steril ve verimli bir hayatın kapılarını aralıyor. Virüs, bakteri, toz ve alerjenlerden uzak bir mekan için yeni teknolojilerle geliştirilmiş Sercair akıllı hava temizleme cihazları iç mekanların kirli havasını temizlerken, dışarının taze havasını filtreleyerek içeriyi havalandırıyor ve nem düzeyini dengeliyor.

Eviniz veya iş yeriniz için, ihtiyacınıza en uygun hava temizleme cihazları için Sercair Kurumsal’dan danışmanlık alabilir, Sercair güvencesiyle temiz hava solumanın keyfine varabilirsiniz. Ürünlerimizi incelemek için lütfen tıklayın: Sercair Hava Temizleyici ve Düzenleyiciler.