Günümüzde insanların yaklaşık yüzde 98’i kentlerde yaşıyor ve günün ortalama 22 saatini kapalı mekanlarda geçiriyor. Bu değerler iç ortam hava kalitesinin ne kadar önemli olduğunu net olarak ortaya koyuyor. Kötü iç mekân hava kalitesi, sağlığınızı tehdit eder, çalışma performansınızı düşürür ve yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkiler. Sercair akıllı hava temizleme cihazları, iç ortamların hava kalitesini analiz ederek, iyileştirir.

Sanayileşmeyle birlikte nüfusun yaklaşık yüzde 98’i şehirlerde yaşamaya başladı. Şehirde yaşayan insanlar, günün yaklaşık 22 saatini kapalı ortamlarda geçiriyor. Bu değer göz önüne alındığında iç ortam hava kalitesinin önemi daha çarpıcı hale geliyor. 

İç Mekan Hava Kalitesi Neden Bu Kadar Kötü?

İç mekan hava kalitesi, dışarıdaki havadan çok daha kötü. Peki, kapalı mekanların hava kalitesinin bu kadar kötü olmasının sebebi ne? İşte başlıca sebepler ve sonuçları…

Öncelikle, günümüzde binalarda enerji tasarrufu için yüksek izolasyon değerine sahip malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler iç ve dış mekân arasındaki doğal hava geçişini büyük oranda engeller. 

Kapalı ortamlardaki hava kalitesi bina ve eşya yapımında kullanılan malzemelerden, temizlik amaçlı sarf edilen kimyasallardan ve insan aktivitelerinden kaynaklı olarak bozuluyor. 

İç mekan hava kirliliği yılda 3,8 milyon insanın ölümüne sebep oluyor. Amerikan Çevre Koruma Ajansı tarafından yürütülen çalışmalarda insanların kapalı alanlarda, açık alanlara göre 55 kata kadar daha fazla zararlı bileşiklere maruz kaldığı tespit edilmiş. 

İyi izole edilmiş, havalandırılmayan iç mekanlarda, alerji yapan maddelerin miktarı havalandırılan yerlere göre yüzde 200 daha fazladır. Geçen 20 yılda astım oranı yüzde 160 oranında artmış. 

Sonuç olarak, iç mekân hava kalitesi geçmişte hiç olmadığı kadar kötüleşmiş durumda. Kötü iç ortam hava kalitesi; sizin ve çocuğunuzun sağlığını, çalışma performansını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Düşük iç hava kalitesinin baş ağrısını, alerji ve astımın tetiklenmesini ve bazı solunum yolu hastalıklarının yayılmasını kolaylaştırdığı da biliniyor. Bu sebeple iç hava kalitesi gerek iş ve eğitim hayatındaki başarı gerekse de sağlıklı yaşayabilmek için mutlaka dikkat etmemiz gereken önemli bir unsur.

Sercair iç ortam hava kalitesini nasıl düzenler?

Sercair esas olarak iç ortam hava kalitesi düzenleyicisidir. Günümüzde iç mekân hava kalitesini düzenlemek için nem alıcı, nemlendirici, iyonizer, hava temizleyici, ozon jeneratörleri, UVC lamp gibi çeşitli cihazlar kullanılıyor.

İç ortam hava kalitesini sağlıklı bir şekilde düzenlemek için tüm cihazları aynı anda yönetmek ve en önemlisi de iç ortama taze hava almak gerekir. Sercair, tüm bu bileşen ve ekipmanların yönetimini özel tasarlanmış yazılım ile çalıştıran, dışarıdan iç ortama direk temiz hava sağlayan, aynı zamanda sıcaklık, nem, karbondioksit, VOCs (uçucu organik bileşikler), karbon monoksit ile partikül miktarı analizlerini aynı anda yapan inovatif ve çevreci bir cihazdır.

Sercair’in özellikleri nelerdir?

Sercair, sağlıklı bir yaşam için hava kalitesini 24 saat analiz ederek artıran bir sistem tasarladı. Bu teknolojiyle, iç mekânda soluduğunuz havayı her zaman en yüksek kalitede tutan, iç ortam hava kalitesinde devrim niteliğinde inovatif bir cihaz ortaya çıktı. Sercair, Türkiye ve Amerika’da alanında uzman çok sayıda mühendisin katkılarıyla ortaya çıkmış bir cihazdır. Türkiye’deki testler İTÜ’nün katkılarıyla yapılmış ve onayları alınmıştır.

Sercair, akıllı yazılımıyla iç ve dış mekânda bulunan çok sayıda sensöre ait değeri aynı anda analiz ediyor. Akıllı sensörler herhangi bir kirleticiyi algıladığında sistem otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Gerektiğinde iç mekâna temiz hava veriyor, gerektiğinde de kirli havayı dışarı atıyor.

Sercair akıllı hava temizleyici cihazlar; sıcaklık, nem, VOC, karbon dioksit, karbon monoksit, PM ve ozon ölçümü ile partikül miktarı ölçümü analizini aynı anda yaparak hiç bir manuel müdahaleye gerek kalmadan iç ortam hava kalitesini otomatik olarak düzenliyor.

Sercair yeni nesil akıllı hava temizleme cihazları, üzerinde bulunan nem alıcı ve nemlendirme üniteleri sayesinde nem düzeyini her zaman ideal seviyede tutuyor. Koku ünitesi sayesinde, kullanılan ortama aromatik özellik katıyor.

Sercair’in diğer cihazlardan farkı, üzerinde bulunan nem alıcı ve nemlendirme üniteleri sayesinde bulunduğunuz iç mekânın nem düzeyini her zaman ideal seviyede tutmasıdır. Ayrıca zehirli gaz sensörleri ve duman dedektörleriyle mekânların daha güvenli olmasını sağlar. Tehlikeli seviye durumunda tüm kullanıcılar sesli alarmla uyarılır ve ortam havası en yüksek verimde otomatik olarak tahliye edilir.

Sercair cihazları nasıl yönetilir?

Sercair’in özel aplikasyonu sayesinde bütün cihazlar aynı anda internetten ya da akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor. Ayrıca aplikasyon üzerinde tüm iç, dış hava sensör değerleri ve geçmişe dönük detaylı analizler de incelenebiliyor.

Aplikasyon haftalık özetleme yaparak, geçen hafta içerisinde iç mekâna taşınan temiz havanın, arındırılan nemin, dışarı atılan partiküllerin ve zararlı bileşenlerin yoğunluğunun bilgilendirmesini de yapıyor.

Aplikasyon izleme yetkisi özelliği sayesinde okullarda, hastanelerde, restoranlarda, sevdiklerinizin bulundukları mekânda nasıl bir hava soluduklarını nerede olursanız olun öğrenebiliyorsunuz.

İç mekanlarınızda Sercair akıllı hava temizleme cihazlarını kullanın, güvenle ve rahat bir nefes almanın keyfini çıkarın.